Dzisiaj post inny niż dotychczasowe. W ostatnim [
Tu] wspominałam, o niefortunnym dobraniu kolorów oraz, że powinnam się w tej kwestii doszkolić. Tak też zrobiłam :) Uznałam, że powinnam podzielić się z Wami tym, co znalazłam, tym bardziej, że jest to wiedza przydatna w wielu dziedzinach życia.
Począwszy od ubioru, poprzez makijaż, wystrój mieszkania, a na malowaniu ścian kończąc, wszędzie towarzyszą nam kolory. Jak je łączyć, aby do siebie pasowały? Które wprowadzą nas w dobry nastrój, a które wzbudzą agresję? Postaram się Wam o tym napisać.
Według Słownika Języka Polskiego, kolor to "postrzegana wzrokowo właściwość przedmiotu, zależna od stopnia pochłaniania, rozpraszania lub przepuszczania promieni świetlnych".
Otaczają nas kolory. Jednak to, w jakim są "otoczeniu" wpływa na to, jak je postrzegamy. Czy słyszeliście o czymś takim jak koło kolorów lub koło barw?
Tak, jak powyższe [
źródło], koło kolorów składa się zazwyczaj z 12 różnych kolorów. Znalazłam [Tu] kilka zasad, jak z niego korzystać, aby stał się dla nas podpowiedzią, jak łączyć barwy.
Zasada 1: Łącz kolory, które są w bezpośredniej bliskości, czyli np. niebieski z niebiesko- zielonym oraz zielonym (to tzw. kolory analogowe)
Zasada 2: Łącz kolory, będące względem siebie pod kątem 90 stopni, np. fioletowy z niebiesko- zielonym
Zasada 3: Łącz kolory, będące po przeciwnych stronach, jak np. żółty i fioletowy (tzw. kolory uzupełniające)
Zasada 4: Łącz kolory, które tworzą literę T, np. fioletowy, żółty oraz niebiesko- zielony
Zasada 5: Łącz kolory, które tworzą literę X, np. żółto- zielony, fioletowo- czerwony, niebieski i pomarańczowy.
Zasada 6: Łacz ze sobą trzy kolory
1) kolor podstawowy- główny, zajmujący najwięcej miejsca
2) kolor drugoplanowy- zajmujący mniej miejsca, zbliżony do podstawowego, jego odcień
3) kolor wyróżniający- służy do podkreślenia niektórych elementów, kontrastujący z resztą.
Na stronie Dekoral znalazłam dość obszerny opis, znaczenia poszczególnych kolorów. Jednak ten, zaleziony Tu, jakoś bardziej przypadł mi do gustu, a ponad to, opisuje, jak wpływają one na nasze samopoczucie:
Biel jest najsilniejszą z barw. Symbolizuje czystość, niewinność, łagodność oraz dobroduszność. W malarstwie kolor ten był często spotykaną barwą szat świętych postaci, apostołów, a także aniołów. Przebywanie w białych pomieszczeniach daje poczucie czystości i świeżości. Biel niweluje napięcia emocjonalne oraz sprzyja w koncentracji. Wzmacnia odporność i harmonizuję wydajność całego organizmu. Jego barwa jest często utożsamiana z rozwojem duchowym.
Czerwony – barwa przywołująca gorącą, płomienną miłość. Kolor żywy, widoczny i pobudzający. Jest symbolem ognia, ciepła. Wywołuje duży efekt, przyciąga uwagę. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla choleryków i ludzi zestresowanych.
Zielony- Mimo, że w średniowieczu zieleń była oznaką nieszczęść i zła, to z czasem przesąd ten zaczął zanikać. Zielony kojarzy nam się z energią życia, naturą i harmonią. Bardzo często jest odbierany, jako najsilniej uzdrawiający kolor. Z przeprowadzonych badań wynika, że zieleń działa relaksująco i silnie zwalcza stres – nic dziwnego, że częste przebywanie wśród natury pomaga nam się wyciszyć i odprężyć. Z uwagi na uzdrawiające właściwości zieleni, bardzo często maluje się nim wnętrza w szpitalach. Zielony wzmacnia naszą koncentrację i skupienie, pozwala zapomnieć o sytuacjach stresujących, a także pomaga zwiększyć naszą aktywność w życiu.
Żółty- Kolor ten wyróżnia się bardzo ciepłą barwą. Pomieszczenie w tym kolorze może sprawiać wrażenie wyższej temperatury ciepła. Żółty sprzyja w pracy umysłowej, inspiruje, daje radość, pewność siebie i nadzieję. Otwiera nasz umysł na wiedzę i mądrość. Jego nadmiar może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, zwiększając podatność na stres i depresje. Barwa ta była często utożsamiana ze złotem – niektórzy wierzyli, że jej wpływ miał istotne znaczenie w zdobywaniu bogactw.
Niebieski- Należy do najzimniejszych barw. Bardzo często kojarzy się z wodą i niebem. Pomieszczenie w kolorze niebieski daje wrażenie czystości, świeżości, harmonii, spokoju, chłodu i orzeźwienia. Niebieski korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, niwelując stres i napięcie. Pomaga nam się zrelaksować i wypocząć. Daje możliwość wniknięcia w głąb siebie. Sprzyja w podejmowaniu trudnych decyzji, inspiruje do nowych działań, pobudza intuicję i zwiększa naszą inteligencję. Barwa ta jest również kolorem przyjaźni, a także oznaką silnego przywiązania do tradycji.
Czarny- Kolor ten był przez długi czas uznawany, jako barwa tajemnicy, grzechu i zła. Mimo, że jako przeciwieństwo światła symbolizował wartości negatywne, to potrafił mieć jednak znaczenie przeciwne, symbolizując pokorę i wyrzeczenie. Czerń nie jest wskazany dla osób słabych psychicznie, prowadzących stresujący tryb życia oraz będących w depresji. Pomieszczenie w tym kolorze zwiększa smutek i rozpacz. Czarny ubiór podwyższa nasz autorytet i daje poczucie wyższości. Kolor ten jest często utożsamiany z biznesem, dlatego sprzyja w pomyślnym prowadzeniu interesów. Może być także oznaką oderwania się od rzeczywistości.
Róż świadczy o silnej namiętności i gorącej miłości. Barwa ta potrafi rozbudzić nasze emocje, podkreśla naszą empatię i silne zainteresowanie płcią przeciwną. Kolor ten często przypisuje się kobietom. Różowy świadczy o miłym charakterze, chęci niesienia pomocy, a także wrażliwym i uczuciowym wnętrzu. Niekiedy może podkreślać narcyzm, zainteresowanie wyłącznie sobą i zbyt dziecinne zachowanie.
Fioletowy- Kolor ten był kojarzony z władzą, szlachetnością i uduchowieniem. W latach 60-tych był symbolem buntu i przemian. Fiolet jest silnie utożsamiany z naszą intuicją. Oznacza on tajemniczość, mistycyzm, poszukiwanie, a także samorealizację. Przebywanie w pomieszczeniu o takiej barwie daje nam poczucie wolności i oderwania od rzeczywistości. Fiolet korzystnie działa na nasze nerwy, z uwagi na łagodny kolor. Korzystnie działa na naszą kreatywność, pomysłowość i twórczość. Barwa ta oznacza również podążanie w kierunku rozwoju duchowego.
Barwa
pomarańczowa należy do bardzo orzeźwiających kolorów. Pomaga w odzyskaniu radości, sił witalnych, zdrowia i pewności siebie. Przywraca młodość i niweluje negatywne myśli. Pomarańcz jest korzystny dla osób aktywnych zawodowo – wspomaga w podejmowaniu właściwych decyzji w interesach, ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz uodparnia na stres. Przebywanie w pomarańczowym pomieszczeniu może wprawić nas w radość i szczęście.
I tyle :) troszkę się tego uzbierało :) Mam nadzieję, że przyda się to Wam w różnych dziedzinach życia. Mi na pewno.
Dobrym pomysłem jest pisanie czasem o czymś, co nie jest biżuterią? :)